ŞARTNAME
ŞARTNAME

Yarışmanın Konsepti: Ayrımsız

Başvuru Başlangıç Tarihi: 14 Şubat 2022

Başvuru Bitiş Tarihi: 8 Mayıs 2022

Jüri Değerlendirmesi: 9-11 Mayıs 2022

Seçilen Eserlerin İlanı: 23 Mayıs 2022

Sergileme:

30 Mayıs 2022 Ayasofya

23 Haziran 2022 Beyoğlu Sanat Galerisi

Başvuru Adresi www.posterist.org

KONSEPT

İnsan insana benzemez…

Son yıllarda beklentilerimiz, hayallerimiz, kaygılarımız geçmişe göre artık çok farklı. Bugün sağlık, çevre, ekonomi, sosyo-kültürel sorunlar ve benzeri pek çok mesele gündelik hayatlarımızı derinden etkiliyor; bizleri değiştiriyor. Bu çağa özgü sorunlardan sadece biri olarak iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte ilişkiler de sanallaşıyor. Bunun sonucunda insanlar sosyal medyada bir araya gelirken bir yandan da bireyselleşerek beklenmedik çatışmalar ve ayrılıklar yaşıyorlar. Bu nedenle biz “ayrımsız” başlığı altında bizleri etkileyen olay- lara daha yakından bakmak için her ülkeden tasarımcıları, posterleri aracılığıyla toplumsal ve bireysel bakış açılarını paylaşmaya davet ettik. Çünkü bugünün dünyasında ihtiyacımız olan şeyin birbirimizi dikkatle dinle- mek ve daha iyi anlamak olduğuna inanıyoruz.

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN KURUM ve SERGİLEME:

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü tarafından organize edilen sergi 23.05.2022 tarihinde “www.posterist.org” adresinden çevrimiçi, sanat galerisinde fiziksel olarak görüntülenebilecektir.

KATILIM KOŞULLARI:

Katılım Şartları
 • Sergiye katılım herkese açık ve ücretsizdir.
 • Sadece “www.posterist.org” internet sitesi üzerinden yapılan başvurular değerlendirilecektir. Farklı bir yöntem ile iletilen veya belirlenen konsepte uygun olmayan, başka kişi ve kurumları zedeleyecek içerikte çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Uyarılar
 • Sergiye kabul edilen eserlerin görselleri Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi dijital arşivinde saklanacak; Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından internet sayfalarında, televizyon yayınlarında, internet ve sosyal medya sitelerinde, etkinliklerde ve eğitim faaliyetlerinde afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım faaliyetlerinde kullanılabilecektir.
 • Sergiye katılan ve tasarımları sergilenmeye değer bulunan tüm sanatçılar/ tasarımcılar bu şartnamenin hükümlerini peşinen kabul etmiş sayılırlar.
 • Sergileme tarihi ve mekanı düzenleme kurulu tarafından değiştirilebilir.

Proje Yükleme
 • Tasarımlar herhangi bir teknikle yapılabilir. İnternet sitesine yüklenecek eserler 50x70 cm. boyutlarında, 300 dpi çözünürlükte ve JPEG formatında olmalıdır.
 • Her baş vuran en fazla 3 poster ile katılım sağlayabilir.
 • Tasarımlarda herhangi bir logo, kurum adı veya işaret olmamalı; içerisinde ticari amaçlı logo veya görsel kullanılmamalıdır.
 • Gönderilen tasarımların daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş, yayımlanmamış, ödül almamış olması gerekmektedir. Daha önce sergilenen veya yarışmaya katılmış olan çalışmalar değerlendirme aşamasında veya daha sonra farkedildiğinde sergileme dışında bırakılacaktır.
 • Afişlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan, vb.) kullanılabilir. Yarışmaya katılan tasarımların üzerinde kullanılacak mesajların dili, Türkçe veya katılımcıların yerel dillerinden biri olabilir. Ancak yerel dillerden biri kullanıldığı takdirde mutlaka İngilizcesinin de bulunması gerekmektedir.
 • Eserler jüriler tarafından dijital ortamda değerlendirilecektir. Sergilenmeye uygun görülen eserler 23 Mayıs 2022 tarihinde web sitesinde yayımlanacaktır.